Aplikácia pre mobil

AndroidApple

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Partneri obce Švošov

BCFeDevelopment

 

 

 

Liptovská stavebná spoločnosť

Gamo

Kovex

veri2

Sklenárstvo Jaroslav Babušiak

Bautherm

Raiffeisen banka

Zico s.r.o.mondiexpodom

Kovobrábanie

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

  • Slovensky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Premietanie filmu "Pán Rektor"

Typ: ostatné
Premietanie Dokumentárneho filmu o prof. Tadeuszovi Zasępovi, PhD. v Nedeľu 19.11.2017 o 17:00 hod.

TADEUSZ ZASEPA JE ČESTNÝM OBČANOM ŠVOŠOVA. UŽ AJ V NAŠEJ OBCI môžete ZHLIADNUŤ dokumentárny film PÁN REKTOR

 

Bývalý rektor Katolíckej univerzity a čestný občan obce Švošov prof. Tadeusz Zasępa, PhD.,vždy vyhlasoval, že aj keď funkcia skončí, služba ostáva. Hoci musel rezignovať z rektorskej stoličky po tom, čo na svojej škole odhalil šafárenie s financiami, pre jeho študentov ostal – aj po jeho smrti – „pánom rektorom“. Vznikol o ňom rovnomenný film, ktorý prichádza aj do našej obce. Premietanie na Švošove sa uskutoční v kultúrnom dome v nedeľu 19.11.2017 o 17.00 hod.

           

            „Tadeusz Zasępa je zaujímavý filmový 'materiál'. Bol človekom, ktorý veľa pracoval pre univerzitu, no keď sa rozhodol vzdať sa pozície rektora, dokázal aj v tichu a ústraní znášať svoju bolesť a zdravotné ťažkosti a obetovať ich pre tých, ktorí mu boli najmilší – pre študentov,“ myslí si režisér nového dokumentárneho filmu Pán rektor Matúš Demko. „Jeho život nech poslúži ako inšpirácia pre divákov nášho filmu napríklad v tom, aby sa v živote nebáli alebo aby si dôverovali. A vieme zo svedectiev, ktoré sme získali, že pán rektor k tomu naozaj inšpiroval svojich spolupracovníkov a doteraz naňho nezabudli.“

            S nápadom natočiť snímku o bývalom rektorovi KU prišiel Demkov filmársky kolega Jakub Krška. Mladí filmári už spolupracovali na viacerých spoločných projektoch, jedným z nich bol napríklad dokument o protikomunistickom odboji 22 hláv. „Už ako študenti sme natáčali profesora Tadeusza Zasępu pri rozličných príležitostiach. Ste s ním v jeho rektorskej kancelárii, keď ešte len rozmýšľal o stavbe univerzitnej knižnice, a o pár rokov neskôr ste s ním priamo pri tom, ako ju slávnostne otvára. Zažil som jeho veľké chvíle, ale stretli sme sa aj vtedy, keď bol veľmi zoslabnutý a starali sa o neho rehoľné sestry z ružomberskej komunity Milosrdných sestier sv. Vincenta. Až po jeho smrti som prišiel na to, že mám unikátne a jedinečné zábery, ktoré mapujú jeho šesťročné pôsobenie rektora na Katolíckej univerzite,“ vraví Krška.

Film o „pánovi rektorovi“, ktorému obec Švošov udelila v roku 2014 čestné občianstvo, čerpá z archívnych materiálov, aktuálnych svedectiev a spomienok rodiny, priateľov a spolupracovníkov Tadeusza Zasępu. Nechýba ani návšteva Čenstochovej, kde žil, alebo miest, ktoré si na Slovensku obľúbil. „Ako rodák z Radziechowíc mal Ružomberok radšej ako mnohí Ružomberčania. Ako Poliak miloval Slovensko viac ako mnohí Slováci,“ spomína Demko. Nielen filmu Pán rektor, ale aj samotnej osobnosti profesora Tadeusza Zasępu je taktiež venovaná nová webová stránka panrektor.sk, kde je možné sledovať aj miesta ostatných premietaní či prečítať si zaujímavé blogy.

            Prof. Tadeusz Zasępa bol rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku (2008-2014). Pôsobil aj ako profesor na tamojšej katedre žurnalistiky.  Od mája 2014 sa podrobil trom ťažkým operáciám srdca. Až do svojej smrti bol v opatere ružomberských Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Tadeusz Zasępa zomrel v nedeľu 18. septembra 2016.

http://panrektor.sk/


Vytvorené: 14. 11. 2017
Posledná aktualizácia: 14. 11. 2017 08:10
Autor: Ing. Milan Široň
A picture